• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyesi Olduğumuz AğlarMedya Takip Sponsorumuz

SHUDER 8 MART BASIN BİLDİRİSİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON


 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE ERKEK ŞİDDETİNİ DURDURALIM!...


 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun istatistiksel verilerine göre; 2016 yılında 328 kadın, 2017 yılında ise 409 kadın erkek şiddeti nedeniyle öldürüldü. Görüldüğü üzere, kadına yönelik şiddet, sokakta, evde, işyerinde, toplu taşım araçlarında hız kesmeden her yıl artarak devam ediyor.

 Kadına yönelik şiddet, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı sadece kadın olduğu için kadınlara orantısız bir şekilde yöneltilen ve kadınları yaşamsal açıdan psiko sosyal açıdan olumsuz yönde etkileyen bir şiddet biçimidir. Erkek egemen bir zihniyetten beslenen  bu şiddetle birlikte kadınlar ekonomik, sosyal ve psikolojik  açıdan yoksun duruma düşmekte aynı zamanda bu durum kadın-erkek arasında ki eşitsizliğin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Ülke açısından bugün geldiğimiz nokta vahimdir.  Çünkü kadına yönelik şiddet, dini referanslarla ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı ayrımcılık içeren sosyal politikalarla birlikte had safhaya ulaşmıştır. Kadına yönelik her türden sömürü şiddet ve ölüm olarak dayatılmaktadır. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunun ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eylem Planının uygulanmasına dönük çalışmaların toplumsal düzeyde zihniyet dönüşümünü de kapsayacak ölçüde topyekün bir mücadeleye dönüşmemiş olması, kadınların üretim ve karar alma mekanizmalarında istenilen düzeyde yer alamaması özellikle de, eril egemenliğe dayalı söylemlerin kadınlar aleyhine giderek nefret söylemlerine dönüşmüş olması, kadına yönelik şiddeti artırmaktadır. Bir toplumun gelişmişlik düzeyini  kadınların eğitimde,  karar ve üretim mekanizmalarında  toplumsal yaşamda eşit düzeyde yer alması belirler.

 KADINA YÖNELİK ŞİDDET EN AĞIR İNSAN HAKLARI İHLLALERİNDEN BİRİSİDİR. KABUL EDİLEMEZ...
Yaşamdan yana, eşitlikçi, insan haklarına dayalı, sosyal adaleti temel alan, özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele de sıfır tolerans noktasından geliştirilecek sosyal politikalar kadına yönelik şiddetle mücadele de önemlidir.

 Ayrıca mücadele de işbirliğini önemsiyor;  Aile ve Sosyal Politikalar, Milli Eğitim, Adalet, İçişleri, Sağlık, Sosyal Çalışma ve Güvenlik, Kalkınma Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Üniversiteler, Medya, Sivil Toplum ve Kadın Örgütlerini;

8 MART  DÜNYA  EMEKÇİ  KADINLAR GÜNÜNDE   İŞBİRLİĞİNE DAVET EDİYORUZ.

 Çünkü kadına yönelik şiddetle mücadele ancak işbirliğine dayalı eşitlikçi sosyal politikaların geliştirilmesi, koruyucu ve önleyici çalışmaların yapılmasıyla mümkündür.

Her yıl katlanarak artan kadına yönelik şiddetin; yukarıda işbirliğine davet ettiğimiz kurum ve kuruluşlarla birlikte yürütülecek ortak  mücadeleye dayalı işbirliği ile  son bulması ve kadınların  özgür bireyler olarak, eğitim,  karar ve üretim  mekanizmalarında   toplumsal yaşamda eşit düzeyde   yer almaları dileği ile; 8 MART  DÜNYA EMEKÇİ  KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN...


SHUDER  GMYK

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
627 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın