• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyesi Olduğumuz AğlarMedya Takip Sponsorumuz

DÜNYA SOSYAL HİZMET GÜNÜ 2018

DÜNYA SOSYAL HİZMET GÜNÜNDE YEŞİL YOKSULLUĞA DUR DİYORUZ!

                                     

                                                                                                             

DÜNYA SOSYAL HİZMET GÜNÜNDE YEŞİL YOKSULLUĞA  
                     DUR DİYORUZ!...           
                 

Dünya’da 1983 yılından beri her yıl  Mart ayının 3. Salı günü  Dünya Sosyal Hizmet Günü olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletlerin de bir partneri olan ve Derneğimizin de bağlı olduğu  Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Fedarasyonu (IFSW) 2012 yılından beri, Birleşmiş Milletler gündemine paralel olarak küresel gündemler belirlemektedir. Sosyal  Hizmet ve Sosyal Kalkınma Ajandası olarak adlandırılan bu gündem; 2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılında da, “Topluluk ve Çevresel  Sürdürülebilirliği Teşvik Etme” olarak belirlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonun tanımına göre; Çevresel Sürdürülebilirlik, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, insanların günlük ihtiyaçlarının temin edilmesi kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahip olmasıdır.

Çünkü insan fizyolojik ihtiyaçlarını etkileşim içinde olduğu çevreden karşılar. Sosyal Hizmet ise sadece insan ve sosyal çevresi arasında ki etkileşimle  ilgilenmez. İnsanın yaşadığı fiziksel çevrenin bir parçası olduğunu kabul eder.

 Doğaya saygı ile öz saygının birbirini tamamladığını bilir.

İnsan hakları ve sosyal adaletin temel  ilkeleri sosyal hizmetin temelini oluşturur.

Kaynakların  adil dağıtılması için savunuculuk görevini üstlenir. Sosyal değişim yaratır.Bireyi  özgürleştirir. Haksız politikalara karşı duruş sergiler...

Bugün tüm dünyada, Sosyal Hizmet Uzmanları, topluluk ve çevresel sürdürülebilirliği gündemlerine alarak, ulusal,  uluslararası ve küresel düzeyde, küresel ısınmaya karşı, çevresel sorunlarla başetme stratejilerini tartışarak, sosyal hizmet mesleğinin  önemini anlatacaklar.

Bizler de bugünü, ülkemizde  23  Şubemizde ki  üye  meslektaşlarımızla  birlikte çeşitli panel, konferans gibi etkinliklerle kutlayacağız.

KUTLUYORUZ!...

  İnsan- Çevre ve Sosyal Hizmet  ilişkisini   tartışacağız...

Yeşil yoksulluğun- insan yoksulluğuna dönüşümünü konuşacağız...

 Çünkü biz Sosyal Hizmet Uzmanları olarak  biliyoruz  ki;

 İnsan- Çevre ve Sosyal Hizmet  bir bütündür. Ayrı düşünülemez.

  Çünkü çevresel sürdürülebilirliğin olmadığı, ekonomik kalkınma modeli  insanlara zarar vermektedir. Bu bağlamda tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde çevresel sorunlarla karşı karşıyadır. Hava kirlenmekte, akciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak insan ölümleri ve hastalıkları artmaktadır. Zeytinliklerin ve ormanların imara açılmasıyla birlikte; yükselen gökdelenler küresel ısınmaya neden olmakta,  yaşam alanları yok edilmektedir.

Tarım alanlarının yok olması ve suyun kirlenmesi ile birlikte, doğal besin kaynakları yerini  hormonlu ve sentetik ürünlere bırakmaktadır.  Bu da daha çok açlık,  hastalık ve ölüm getirmektedir.

Ayrıca tarım alanların yok olmasıyla;  kırdan kente  göç, işsizlik, işsizlikle  birlikte mutlak yoksulluk ta artmaktadır.

Sanayileşme ile birlikte çevre sorunları had safhaya ulaşmıştır. Sanayi atıklarının denize ve nehirlere akıtılmasıyla birlikte, denizde ki canlılar hızla tükenmektedir. Bu durum ise besin kaynaklarının  tükenmesinin yanında, denizden geçimini sağlayan insanların da  yoksullaşarak işsiz kalmasına  neden olmaktadır.

Nükleer enerji santrallerinin çevreye verdiği zararlarla birlikte, kanser ve genetik hastalıklarla mücadele eden insan  sayısı ile birlikte ölümler de artmaktadır.

KAYITSIZ KALAMAYIZ!...

Biz Sosyal Hizmet Uzmanları olarak; “Dünya Sosyal Hizmet Gününü” bir mücadele günü olarak görüyor, insansız ve doğanın katledilmesine neden olan ekonomik kalkınma politikalarına karşı duruyoruz...

Çünkü insan yaşamını zenginleştiren bir ekonomik kalkınma programı ancak, çevresel sürdürülebilir bir kalkınma  programı ile birlikte anlamlı ve yaşamsaldır.

Biz Sosyal Hizmet Uzmanları olarak;  çevre aktivistleriyle birlikte,sürdürülebilir çevre programları ve politikaları geliştirerek, yeşil yoksulluğa karşı mücadele etmeyi mesleki  ve insani bir sorumluluk ve görev olarak görüyoruz...

 Biz Sosyal Hizmet Uzmanları olarak;  Çevre Bakanlığı, GAP İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Belediyelerin Çevre Müdürlüklerinde,  çevre dostu Ulusal ve Uluslararası Sivil Toplum Örgütlerinde; istihdam edilmeyi  toplum kalkınmasının ve sürdürülebilir yaşamın bir gereği olarak görüyoruz...

Öncelikle  Sağlıklı İnsan- Sağlıklı  Çevre ilkesinden hareketle;

 Çocuklarımıza  güvenli ve  yaşanabilir bir dünya  bırakmak  için;

  GELİN HEP BİRLİKTE YEŞİL YOKSULLUĞA DUR DİYELİM!...

     VE HEP BİRLİKTE NEFES ALALIM!...

 

                SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
1972 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın