• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyesi Olduğumuz AğlarMedya Takip Sponsorumuz

MÜLTECİLER TEMALI SOSYAL HİZMET KONGRESİ 2018 SONUÇ BİLDİRGESİ

Mülteciler Temalı Sosyal Hizmet Kongresi 2018 Sonuç Bildirgesi Yayınlandı...
MÜLTECİLER VE SOSYAL HİZMET KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ

İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği iş birliğiyle organize edilen “Mülteciler ve Sosyal Hizmet 2018 Kongresi” 11-12 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

İki günlük uluslar arası katılımlı Kongremizi yaklaşık 400 kişi katılmış olup 5 konferans, 1 sivil toplum paneli ve 37 oturumda toplam 104 sunum gerçekleştirilmiştir. Bir konferans ve bir oturum İngilizce olarak gerçekleştirilmiştir.

Konferans süresince mültecilik alanında yaşanan kavramsal sorunlar, uygulamada yaşanan aksaklıklar ve bunların giderilmesi, alternatif çözüm önerileri, mesleki müdahale yöntemleri, multidisipliner yaklaşımın önemi kadar, işi uygulama örnekleri de paylaşılmıştır. Mültecilerin genel olarak yaşadığı sorunların yanında  (eğitim, barınma, sağlık gibi) sosyal hizmetlere, sosyal yardımlara ve gereksinim duydukları insani hak temelli hizmetlere ulaşmada güçlük çektikleri de gündeme gelmiştir. Bunun yanı sıra mülteciler içerisinde daha dezavantajlı durumda olan yaşlı, engelli, çocuk, kadın gibi gruplar ve onların öncelikle gereksinimlerine vurgu yapılmıştır.

Mültecilere sunulan hizmetlerin yalnızca kamu eliyle yürütülemeyeceği ve yürütülmemesi gerektiği göz önüne alındığında; bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin bu alandaki önemli rolleri; iyi uygulama örnekleriyle paylaşılmıştır.

Mültecilik alanında çalışmakta olan uygulayıcıların; öncelikle dil bariyeri, dışlanma, kültüre duyarlı çalışma pratiği gibi açılardan güçlükler yaşadıkları ifade edilmiş ve bu doğrultuda ilgili disiplinlerde mültecilerle çalışma açısından eğitim müfredatlarının güçlendirilmesinin önem taşıdığı vurgulanmıştır.

Mültecilerle çalışan meslek elemanlarının yalnızca mikro ve mezzo düzeylerde değil; aynı zamanda makro düzeyde çalışırken de sorunlar yaşadıkları ifade edilmiştir. Bu alanda çalışan meslek elemanlarının yalnızca birey ve gruplarla değil; aynı zamanda politik süreçler açısından da karşılaştıkları güçlükler dile getirilmiştir. Sosyal hizmetin aynı zamanda insan haklarını korumayı hedefleyen bir meslek olduğundan hareketle; tartışmalardan çıkan en önemli sonuçlardan birinin yalnızca Türkiye’deki mültecilere yönelik uygulamalar olmadığı; bundan ziyade uygulayıcıların barışa destek olacak politikaların oluşturulmasına katkı verme sorumluluğunun bulunduğu gündeme gelmiştir.

SHUDER GMYK 
İSTANBUL AYDIN ÜNV. SOSYAL HİZMET BÖLÜM BAŞKANLIĞI

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
529 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın